Untersana
Obrzutka tynkarska na bazie naturalnego wapna hydraulicznego NHL 3,5, odporna na działanie soli
Wstępnie zmieszana, jednoskładnikowa zaprawa wymagająca jedynie dodatku wody zarobowej, obrzutka tynkarska do wykonywania tynków naprawczych, osuszających, termoizolacyjnych i zapobiegających kondensacji; produkty: Intosana, Sanatigh, Sanawarme i Caleosana to tynki, stworzone specjalnie z myślą o zdrowotności nowych budowli, pracach budowlanych w budownictwie ekologicznym w istniejących budynkach, a także renowacji budynków o szczególnym znaczeniu historycznym i zabytkowym.
Składniki: Jednoskładnikowa
Postać: Proszek
Dostępne kolory: Jasnoszary
Opakowania i pojemność: Worek 25 kg – Paleta: 50 x (Worek 25 kg)
- Właściwości i zastosowanie
- Dane techniczne
- Specyfikacja
- Sposób użycia
- Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Dokumentacja
Właściwości i zalety
Untersana jest wstępnie zmieszaną proszkową zaprawą składającą się ze spoiw hydraulicznych, odpornych na sole siarczanowe, wybranych kruszyw krzemionkowo – wapiennych o odpowiednim uziarnieniu, kaolinu i mikrokrzemianów o bardzo wysokiej reaktywności pucolanowej, inhibitorów krystalizacji i specjalnych dodatków, które zwiększają przyczepność do podłoża i silnie ograniczają przepływ cieczy z zawartymi w nich solami. Nie zawiera rozpuszczalników, rozcieńczalników ani innych substancji, które uwalniają znaczne ilości LZO (lotnych związków organicznych). Untersana zapewnia silne „zakotwienie” na surowym podłożu, pełny kontakt z podłożem oraz hamowanie krystalizacji na styku podłoża – muru i obrzutki tynkarskiej. Untersana umożliwia jedynie lekką wymianę osmotyczną wody przez zasysanie, jednocześnie zapewniając wysoką przepuszczalność pary wodnej. Untersana doskonale współpracuje z zaprawami murarskimi i została opracowana na bazie specjalnych spoiw całkowicie odpornych na sole siarczanowe. Te cechy sprawiają, że Untersana jest idealną, wstępnie zmieszaną zaprawą do wykonywania obrzutki tynkarskiej w pracach renowacyjnych, osuszających, termoizolacyjnych i zapobiegających kondensacji, o specyficznych właściwościach zapobiegających powstawaniu soli.
Zastosowanie
Obrzutka o właściwościach zapobiegających powstawaniu soli (nanoszona przez „natrysk” lub ręcznie „obrzucając” kielnią) w celu tworzenia warstwy adhezyjnej, umożliwiającej przyleganie kolejnych tynków na bazie wapna suchowiążącego lub hydraulicznego. Produkt szczególnie polecany do stosowania na murach mających kontakt z wilgotnym gruntem, narażonych na kapilarne podciąganie wilgoci, w pomieszczeniach piwnicznych, na murach o wysokim stężeniu soli (stajnie, środowiska morskie, środowiska morskie, zalewowe: w tych środowiskach o wysokim stężeniu soli często zaleca się nałożenie podwójnej warstwy produktu o łącznej grubości od 8 do 12 mm). Wyrównywanie murów z kamienia i cegły.
Dopuszczalne typy podłoża
Cegła – Mur mieszany – Mur z cegły – Mur z kamienia
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ogólne informacje oraz wskazówki i sugestie w zakresie stosowania tego produktu, podane w niniejszej karcie technicznej, a także przekazane ustnie lub pisemnie, odpowiadają aktualnemu stanowi naszej wiedzy naukowej i praktycznej.
Zarówno dane techniczne jak i dane dotyczące wydajności są wynikiem testów laboratoryjnych, przeprowadzonych w kontrolowanym środowisku i jako takie mogą ulec zmianie w zależności od rzeczywistych warunków aplikacji i użytkowania.
Produkt do użytku profesjonalnego. Firma Azichem Srl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikające z niewłaściwego stosowania produktu lub za skutki związane z wadami wynikającymi z czynników lub elementów niezwiązanych z jakością produktu, w tym z niewłaściwego przechowywania.
Przed użyciem produktu należy ocenić, czy nadaje się on do zamierzonego zastosowania, przyjmując na siebie wszelką wynikająca z tego faktu odpowiedzialność.
Parametry techniczne oraz parametry w zakresie wydajności, zawarte e niniejszej karcie technicznej są okresowo aktualizowane. W celu uzyskania bieżącego dostępu do aktualnej wersji prosimy o odwiedzenie strony: www.azichem.com. Data aktualizacji znajduje się w dolnym bocznym polu strony. Niniejsze wydanie analizuje i zstępuje wcześniejsze wersje karty technicznej.
Użytkowni zobowiązany jest zapoznać się z najnowszą wersją karty charakterystyki tego produktu, zawierającą dane chemiczne, fizyczne i toksykologiczne, zwroty wskazujące na zagrożenia, oraz inne informacje, które pozwolą na bezpieczne transportowanie, użytkowanie i utylizacje produktu i jego opakowania. Więcej informacji na stronie: www.azichem.com.
Zabrania się usuwania produktu i/lub opakowań produkcie do środowiska.
Główne parametry
Okres przydatności do użycia: 12 miesięcy | |
Produkt niepalny | |
Temperatura aplikacji: +5 / +30 °C | |
Żywotność: 60 min | |
Wymieszać z wodą: 18- 20 % | |
Maksymalna średnica kruszywa: 1.5 mm | |
Minimalna zalecana grubość: 4 mm |
Parametry techniczne
Wytrzymałość na ściskanie UNI EN 1015-11 | > 10 N/mm² |
Wytrzymałość na zginanie UNI EN 1015-11 | > 3 N/mm² |
Przyczepność UNI EN 1015-12 | > 1 N/mm² |
Absorpcja kapilarna UNI EN 1015-18 | 0.48 kg•h^0.5/ m² |
Współczynnik przepuszczalności pary wodnej UNI EN 1015-19 | 14 μ |
Współczynnik przewodzenia ciepła λ | 0,298 W/(m*K) |
Ciepło właściwe UNI EN 1745 | 1 kJ/kgK |
Gęstość objętościowa UNI EN 1015-6 | 1650 kg/m³ |
Moduł sprężystości EN 13412 | 10000 N/mm² |
Klasa reakcji na ogień EN 13501-1 | A1 |
Całkowita zawartość materiałów z recyklingu UNI EN 14021:2016 | 2,6% |
Zużycie
Około 1,4 kg/m²/mm grubości. Średnio od 4 do 6 kg produktu Untersana na każdy metr kwadratowy powierzchni do obłożenia. Na podłożach o wysokiej zawartości soli może zaistnieć konieczność położenia dwóch warstw obrzutki, przy średnim zużyciu około 10 kg/m2.
Zawartość dodatków
CAM – MINIMALNE KRYTERIA ŚRODOWISKOWE
Untersana to produkt, który jest częścią systemu izolacji termicznej SANAWALL.
- Jest to materiał posiadający certyfikat CE;
- Jest to materiał mineralny, który:
- nie zawiera środków zmniejszających palność;
- nie zawiera środków spieniających na bazie żywic ekspandowalnych;nie zawiera katalizatorów ołowiu;
- nie zawiera niebezpiecznych materiałów i może być poddany recyklingowi jako materiał obojętny po zużyciu;
3. Zawiera materiał pochodzący z recyklingu z certyfikatem CERTIMAC – MTIC INTERCERT.
Specyfikacja produktu
Obrzutka o właściwościach zapobiegających powstawaniu soli, oddychająca, wykonywana metodą obrzucania (natryskiwania) specjalnego adhezyjnego, osuszającego, ekologicznego tynku, na bazie naturalnego wapna hydraulicznego NHL 3,5 i spoiw hydraulicznych odpornych na sole siarczanowe, niewyczuwalnego marmuru, wybranych kruszyw o odpowiednim uziarnieniu, kaoliniu, inhibitorów krystalizacji i specjalnych dodatków, typu Untersana firmy Azichem Srl. Produkt posiada certyfikat CE zgodnie z EN 998/1 (KLASA R). Przed aplikacją dobrze nawilżyć podłoże (powierzchnia sucha nasycona), nadać mu porowatości, usunąć zabrudzenia i kruszące się fragmenty i wyrównać spoiny. Powierzchnia obrzutki musi być szorstka, chropowata i dobrze zwilżona (powierzchnia sucha nasycona), aby umożliwić optymalną przyczepność późniejszej warstwy tynku. Nałożyć kolejny tynk osuszający w ciągu minimalnie 24 i maksymalnie 48 godzin (w temperaturze 20°C); w tym czasie obrzutka wykazuje najwyższe właściwości przyczepne. Zużycie: około 1,4 kg/m²/mm grubości.
Parametry techniczne produktu Untersana firmy Azichem srl:
- Absorpcja kapilarna (UNI EN 1015-18): 0.48 kg•h^0.5/m²
- Ciepło właściwe (UNI EN 1745): 1 kJ/kgK
- Współczynnik przewodzenia ciepła λ: 0 298 W/m*K
- Całkowita zawartość materiału z recyklingu (UNI EN 14021: 2016): 2.6 %
- Przyczepność (UNI EN 1015-12): > 1 N/mm²
- Gęstość objętościowa (UNI EN 1015-6): 1650 kg/m³
- Moduł sprężystości (EN 13412): 10000 N/mm²
- Klasa reakcji na ogień (EN 13501-1): A1
- Wytrzymałość na ściskanie (UNI EN 1015 -11): > 10 N/mm²
- Wytrzymałość na zginanie (UNI EN 1015 -11): > 3 N/mm²
- Współczynnik przepuszczalności pary wodnej (UNI EN 1015-19): μ 14
Składowanie i przechowywanie
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w chłodnym, suchym miejscu, zabezpieczonym przed mrozem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Nieprawidłowe przechowywanie produktu może spowodować utratę właściwości reologicznych. Chronić przed wilgocią.
Kod celny: 3824 5090
Przygotowanie podłoża
Powierzchnię, na której będzie aplikowany produkt, oczyścić, usunąć zabrudzenia, kruszące się i odspajające się fragmenty, kurz itp. oraz oczyścić spoiny. Podłoża z osadem solnym należy poddać działaniu naszego środka odkamieniającego do usuwania osadu DETERG A, rozcieńczonego wodą (patrz karta charakterystyki produktu). Podłoża, na które aplikowany został produkt Deterg-A należy na koniec spłukać wodą. W przypadku suchych podłoży, powierzchnie należy odpowiednio zwilżyć, aby uniknąć odbierania wody z podłoża
w pierwszych etapach utwardzania obrzutki.
Sposób użycia
Wlać do mieszalnika około 2/3 wody zarobowej, dodać Untersana i pozostałą wodę; kontynuować mieszanie aż o uzyskania jednorodnej i bezgrudkowej mieszanki. Woda zarobowa może stanowić od 18 do 20% wagi worka, w zależności od pożądanej konsystencji. Po wymieszaniu, odstawić mieszankę na kilka minut przez aplikacją. Nanieść produkt o plastyczno-płynnej konsystencji na podłoża aplikacyjne, za pomocą pacy i kielni lub agregatu tynkarskiego. Na murach o wysokim stężeniu soli (stajnie, środowisko lagunowe, środowisko morskie) zaleca się zastosowanie podwójnej warstwy zaprawy; odczekać kilka godzin między pierwszą, a drugą aplikacją, nakładając łącznie warstwę o grubości około 8-10 mm. Zabezpieczyć świeże powierzchnie przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, deszczem i wiatrem. Zadbać o utwardzanie na mokro, szczególnie latem, utrzymując wilgotną powierzchnię do momentu nałożenia pierwszej warstwy tynku. Aby zapewnić odpowiednią przyczepność kolejnego tynku, należy go nałożyć przed całkowitym stwardnieniem obrzutki Untersana (czyli w ciągu 24-36 godzin).
Metody aplikacji
Kielnia – Paca – Agregat tynkarski
Czyszczenie przyrządów
Woda
Skontaktuj się z nami
Jesteś zainteresowany współpracą? Skontaktuj się z nami mailowo lub zadzwoń. Z chęcią omówimy wszelkie kwestie i pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązania.